Aktuality

Záchranná zdravotná služba Bratislava oslavuje 30 rokov

Najväčší štátny poskytovateľ neodkladnej zdravotnej starostlivosti si pripomína 30. výročie od svojho založenia.

Zriadilo ju Ministerstvo zdravotníctva SR ako štátnu príspevkovú organizáciu ešte v roku 1991, ale reálne začala svoju činnosť vykonávať 1. 1. 1992, ešte pod pôvodným názvom Záchranná a dopravná zdravotnícka služba. Na začiatku prevádzkovala  3 stanice, prvou bola stanica na bratislavských Kramároch, nasledovala stanica Hraničná v Ružinove a Rovniankova v Petržalke.

Začiatky bratislavskej záchranky

Na začiatku svojej existencie poskytovala neodkladnú prednemocničnú starostlivosť výhradne na území hl. mesta Bratislavy. Historicky prvým riaditeľom našej záchranky bol významný lekár a priekopník výučby prvej pomoci MUDr. Vladimír Harinek, ktorý, žiaľ, 17. februára 1993, spolu s celou posádkou vrtuľníka tragicky zahynul na ceste za pacientom.

Bratislavská záchranka začala neskôr zastrešovať aj iné oblasti ako len rýchlu zdravotnú pomoc. Prevádzkovala zdravotnícke operačné stredisko, hospodársko-technický úsek, rýchlu lekársku pomoc, prevozovú službu, ale aj leteckú záchrannú službu. Postupne pribúdali aj ďalšie stanice a organizácia prekročila hranice hlavného mesta.

Záchranka po roku 2005

Dynamické zmeny v systéme poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti sa začali diať v roku 2005. Ministerstvo zdravotníctva vtedy zmenilo legislatívu, ktorá nastavila súčasný model ZZS na Slovensku.

Organizácia sa naďalej rozširovala a v roku 2009 mala v Bratislavskom kraji už deväť staníc a štrnásť staníc v regiónoch. Trend rozširovania pomaly, ale isto, naberal na obrátkach a v roku 2012, dvadsať rokov od založenia záchranky, prevádzkovala už 53 staníc.

Záchranná zdravotná služba Bratislava

V roku 2013 sa zmenil názov organizácie zo Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava na Záchranná zdravotná služba Bratislava a predmetom činnosti ostalo výlučne prevádzkovanie ambulancií RLP (rýchla lekárska pomoc), RZP (rýchla zdravotná pomoc), RLP/MIJ (mobilná intenzívna jednotka). V rovnakom roku stúpol počet staníc na 62. Od roku 2016 pribudol nový druh ambulancií, a to RZP-S, ktoré uskutočňujú sekundárne výjazdy medzi nemocničnými zariadeniami, tzv. transporty pacientov.

Za zmienku stojí aj vozový park bratislavskej záchranky. V jej začiatkoch sa jazdilo na špeciálne upravených vozidlách Škoda 1203 a Latviách. Tie boli postupne nahradené modernejšími vozidlami zahraničnej výroby, ako Renault Master, Toyota, Volkswagen Transportér 4×4,  Ford Tranzit či Hyundai H-100.

V súčasnosti pôsobí ZZS Bratislava na území Banskobystrického, Bratislavského, Nitrianskeho, Trenčianskeho, Trnavského a Žilinského kraja a prevádzkuje spolu 94 staníc, prevažne rýchlej zdravotnej pomoci a rýchlej lekárskej pomoci. Denne zasahujú jej posádky priemerne pri viac ako 440 prípadoch.

Publikované: 5. apríla 2022
Zdieľajte článok: