Aktuality

Štatistika výjazdov 2022 – covidové výjazdy klesli z prvej na šiestu priečku

V minulom roku sme v našej záchranke zasahovali vo viac ako 166 tisíc prípadoch. Covidové výjazdy v porovnaní s minulým rokom klesli z prvej na šiestu priečku.

Najviac vyťaženou stanicou, čo sa týka počtu výjazdov (spolu 3 340), ostáva naďalej stanica na území hlavného mesta, a to posádka RZP Ružinov 1. Najviac kilometrov najazdili ambulancie zo stanice RZP S v meste Prievidza (118 893 km), ktorá zabezpečuje predovšetkým sekundárne prevozy pacientov medzi nemocničnými zariadeniami.

Spolu najazdili všetky ambulancie Bratislavskej záchranky takmer 5,5 milióna km. Tieto údaje sa oproti roku 2021 zmenili len veľmi minimálne.

K najväčšej zmene došlo pri pacientoch s potvrdenou infekciou Covid 19. V porovnaní s rokom 2021 klesli covidové výjazdy z prvej na siedmu priečku. Posádky ZZS BA smerovali ku covid pacientom v minulom roku 3 655 krát.

V celkovej štatistike výjazdov zasahovali posádky Bratislavskej záchranky najčastejšie pri pacientoch s kardiovaskulárnymi problémami, a tak diagnózou ku ktorej vyrážali v minulom roku najviac, bola primárna artériová hypertenzia (spolu 9722). Tá bola zároveň najčastejšou diagnózou výzvy pre posádky RLP, kdežto posádky RZP smerovali najviac k bližšie neurčenej bolesti brucha. Nasledovala dýchavičnosť, kolaps, bolesť v hrudníku, či cievna mozgová príhoda. Medzi výzvami pre posádky rýchlej lekárskej pomoci a rýchlej zdravotnej pomoci sú samozrejme zreteľné rozdiely. Preto, prvú desiatku najčastejších diagnóz, ku ktorým smerovali ambulancie s lekárom dopĺňa porucha vedomia,  epilepsia, náhla smrť, akútny infarkt myokardu, či srdcové zlyhanie.

Publikované: 1. februára 2023
Zdieľajte článok: