Aktuality

Na návštevu Svätého Otca na Slovensku sa Záchranná zdravotná služba Bratislava pripravovala stovky hodín

Návšteva pápeža Františka na Slovensku v dňoch od 12. do 15. 9. 2021 ukázala, ako efektívne funguje koordinácia jednotlivých záchranných zložiek. ZZS Bratislava mala priamo na podujatí 34 zdravotníckych pracovníkov a spolu 10 sanitných vozidiel. Za prípravou celého podujatia však stáli desiatky kolegov.

Svätého Otca čakala v nedeľu na letisku už dve hodiny pred jeho príletom jedna záchranárska posádka, ktorá ho následne nepretržite sprevádzala počas jeho pobytu v Bratislave a Šaštíne a bola pripravená v prípade potreby zasiahnuť.

Na druhý deň v pondelok zabezpečovali zdravotnú starostlivosť počas programu Svätého Otca v Bratislave  tri posádky RZP, ktoré boli rozmiestnené na  Hodžovom námestí , Panskej ulici a pri Dóme Sv. Martina. Neskôr sa jedna z posádok presunula z Hodžovho námestia k Zrkadlovému háju v Petržalke. Zdravotnícke ošetrenie v tento deň nepotreboval nikto.

V utorok sa celý organizačný tím ZZS Bratislava zišiel v sídle organizácie už o 14:00 hod., kde prebehol brífing, inštruktáž a rozdelenie úloh. Následne sa okolo 16:00 hodiny celý tím presunul s desiatimi ambulanciami do Šaštína. Jedna ambulancia RLP bola určená pre VIP sektor, sedem posádok bolo rozmiestnených po obvode celého areálu podujatia a dve ambulancie boli umiestnené pri záchranárskom stane. Jedna bola „infekčná“ a slúžila pre prípad, že by sa vyskytol pacient s Covid-19 a druhé vozidlo bolo záložné. Ďalej boli k dispozícii dve vozidlá RVZ pre potreby koordinácie.

V záchranárskom stane, ktorým ZZS Bratislava disponuje pre prípad UHPO, kedy slúži ako hniezdo zranených, boli k dispozícii dvaja lekári a dvanásť zdravotníckych záchranárov. V stane sa nachádzalo päť intenzivistických lôžok a dvadsaťpäť lôžok s kompletným zdravotníckym vybavením. Celkovo bol záchranársky stan pripravený pre prípad väčšieho prísunu zranených. V „control room“ /miestnosť pre všetky zložky IZS, kde prebiehal monitoring celého podujatia/, bol zastúpený jeden zdravotnícky záchranár.

Počas celého podujatia bolo v nasadení tridsaťštyri zdravotníckych pracovníkov ZZS Bratislava a samozrejme niekoľko desiatok v zálohe. Všetci prítomní zdravotnícki pracovníci museli byť jazykovo zdatní, všetci sa pravidelne zúčastňujú na cvičeniach UHPO a samozrejme boli zaočkovaní proti Covid-19. Počet ošetrených pacientov počas návštevy Svätého Otca v Šaštíne sa vyšplhal na číslo štyridsaťsedem. Dvaja pacienti boli vo vážnom stave transportovaní vrtuľníkom a päť pacientov bolo prevezených na ďalšie ošetrenie do ÚZZ.

Samotná príprava, či už po technickej alebo personálnej stránke, si vyžiadala mnoho hodín práce, na ktorých sa podieľali desiatky zdravotníckych pracovníkov. V mene vedenia ZZS Bratislava týmto vyjadrujeme všetkým zdravotníckym kolegom úprimné poďakovanie.

Publikované: 17. septembra 2021
Zdieľajte článok: