Aktuality

Letné horúčavy a stúpajúci počet výjazdov ku kolapsom z tepla

V letných mesiacoch sa záchranári spomedzi neúrazových ochorení najčastejšie stretávajú najmä s kolapsovými stavmi a dehydratáciou, spôsobenými vysokými teplotami a zhoršením chronických, prevažne kardiovaskulárnych ochorení, ako je napr. vysoký krvný tlak.

Práve u týchto ľudí môžu za určitých podmienok kolapsy spôsobené horúčavou eskalovať až k prípadným úmrtiam. Rovnako môže záťaž teplom viesť aj k zvýšenej únave, úbytku výkonnosti a spôsobiť až prehriatie organizmu, ktoré je sprevádzané malátnosťou, bolesťami hlavy, závratmi až zvracaním.

Z tohto dôvodu je hydratácia organizmu dôležitou súčasťou horúcich letných mesiacov. Základné odporúčanie je denne prijať 2-2,5 litra tekutín. Potreba tekutín je však individuálna a závisí od vykonanej fyzickej aktivity. Pre presnejší výpočet je možné použiť vzorec 20 – 40 ml vody na kilogram telesnej váhy. Prijímané tekutiny (ideálne čistá voda) by mali byť izbovej teploty.

V letných mesiacoch zvyšuje nároky na pitný režim predovšetkým pobyt na slnku a športová aktivita vykonávaná na slnku. V takýchto prípadoch je potrebné urobiť aj iné opatrenia, ako len dopĺňať tekutiny. Vhodné je chrániť hlavu pokrývkou, nosiť vzdušné oblečenie, ideálne svetlých farieb, a pitný režim obohatiť o minerály a soli, ktoré sa potením z organizmu vytrácajú. K doplneniu spotrebovaných minerálov poslúžia napr. minerálne vody alebo rehydratačné tablety alebo koncentráty k príprave nápoja, voľne dostupné v lekárňach.

Ak už človek musí byť počas najväčších horúčav vonku na slnku, v podstate platí to isté, čo pri športovej aktivite. Mať odetý ľahký odev, ak to nie je možné napr. pri povolaniach, ktoré majú predpísaný ochranný pracovný odev, dbať na prísun tekutín – ideálne minerálne vody, a ak je možnosť alebo dostupnosť tieňa, snažiť sa urobiť si častejšie prestávky v práci a ochladiť sa v tieni.

Čo sa týka našich najmenších a vekovo starších, jednoznačne im odporúčame tráviť čas vonku v skorších ranných a neskorších poobedných hodinách, aby sme sa vyhli prípadnému prehriatiu organizmu.

Publikované: 29. júna 2022
Zdieľajte článok: