Kolaps z tepla – PRVÁ POMOC
Vysoké teploty môžu viesť k nebezpečným zdravotným problémom, ako je kolaps z tepla, prehriatie organizmu resp. tepelný úpal.
Ten je obzvlášť nebezpečný pre starších ľudí a malé deti, vrátane novorodencov a dojčiat, ktorí nemajú dostatočne vyvinuté termoregulačné mechanizmy.
Prehriatie organizmu sa prejavuje zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, rýchlym pulzom a dýchavičnosťou, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním. Jeho dôsledkom môže byť kolaps, kedy človek stratí kontrolu nad svojim telom a jeho odpadnutie je neraz spojené s krátkodobou poruchou vedomia. Pri tepelnom úpale to môžu byť aj zmätenosť, halucinácie, dezorientácia alebo nadmerné potenie, až po zastavenie potenia (ako neskorý príznak).
ABY STE PREDIŠLI KOLAPSU Z TEPLA A UDRŽALI SA V BEZPEČÍ POČAS HORÚCICH DNÍ, NEZABÚDAJTE NA JEDNODUCHÉ OPATRENIA:
- HYDRATÁCIA – pite dostatok vody počas celého dňa /až 3 litre aj keď nemáte fyzicky náročnú aktivitu/, obmedzte alkohol, kávu a cigarety
- OBLEČENIE – noste ľahké, vzdušné a svetlé oblečenie, pokrývku hlavy, slnečné okuliare
- POBYT V TIENI A CHLADE – zdržiavajte sa v tieni, klimatizovaných priestoroch (s rozumne nastaveným teplotným rozdielom)
- POBYT NA SLNKU – vyhýbajte sa dlhodobému pobytu na priamom slnku, používajte opaľovací krém s vysokým SPF, v čase medzi 11. – 16. hodinou sa nevystavujte slnečným lúčom
- AKTIVITY – počas najteplejších častí dňa obmedzte fyzickú aktivitu na minimum. Pri cvičení počas horúcich dní dbajte okrem maximálnej hydratácie aj na príjem minerálov, cvičte ráno alebo večer
- NIKDY nenechávajte deti a starších ľudí v autách (stiahnuté okno nepostačí – teplota vo vozidlách môže rýchlo dosiahnuť nebezpečné úrovne)
PRVÁ POMOC:
- Okamžite premiestnite postihnutého do tieňa alebo chladnej miestnosti
- Položte ho do polohy v ľahu a podložte mu nohy
- Ochladzovanie tela – použite mokré utierky alebo obklady. Ak je to možné, využite ventilátor na rýchlejšie ochladenie.
- Tekutiny – ak je osoba pri vedomí, opatrne jej podávajte vlažnú vodu po malých dúškoch (nikdy nie studenú), aby sa predišlo náhlemu zhoršeniu stavu.
- Monitorovanie stavu – nechajte postihnutého odpočívať a zotavovať sa, neodchádzajte od neho. Ak sa stav nezlepší do 30 minút alebo sa zhorší, vyhľadajte lekársku pomoc.