Aktuality

Zásah záchranárov v tornádom postihnutých obciach v Českej republike

Na základe požiadavky o cezhraničnú medzinárodnú pomoc z Českej republiky boli Krajským operačným strediskom Bratislava vo večerných hodinách vyslané naše posádky rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) na zásah v tornádom postihnutých moravských obciach v hodonínskej oblasti.

Celkovo na mieste nešťastia zasahovalo 7 posádok RZP z Bratislavy, ktoré poskytovali neodkladnú zdravotnú starostlivosť v postihnutých obciach Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice z celkovo 6 postihnutých oblastí.

 

Súbežne s posádkami vyrazili na zásah ako logistická a materiálna podpora aj regionálni záchranári z Bratislavy a hlavný záchranár ako koordinátor našich posádok priamo vo veliteľstve koordinačného zásahového centra českej strany.

Záchranári ZZS Bratislava prepravili do nemocníc spolu 5 postihnutých osôb, dvaja zranení boli smerovaní do nemocníc v Brne a traja do Kyjova. Prvotná informácia našim posádkam z KOS Bratislava bola vydaná približne o 21:00 hod, a posledná posádka RZP opustila miesto udalosti o 3:20 hod v skorých ranných hodinách. Ďalšie naše zásahové tímy boli aktivované a pripravené na zásah aj v Žiline, okrem našich posádok zasahovali na mieste nešťastia za slovenskú stranu aj posádky RZP z LSE.

Situácia na mieste bola mimoriadne dramatická, kolabovaná bola akákoľvek infraštruktúra vrátane elektrickej siete, nedostupný bol mobilný signál aj dátové spojenie, neprejazdná cestná infraštruktúra a prácu našich záchranárov komplikovalo nepriaznivé počasie aj značný plošný rozsah celej katastrofy.

Napriek týmto mimoriadne obtiažnym podmienkam zásahu pri udalosti s hromadným postihnutím osôb (UHPO), sa naši záchranári dokázali so všetkými nástrahami a komplikáciami s prehľadom vysporiadať, zachovali pokoj a rozvahu a predviedli z nášho pohľadu excelentnú prácu, na ktorú môžeme byť právom hrdí. Nepochybujeme o tom, že na takto zvládnutom zásahu zo strany našich posádok sa prejavili okrem iného aj dlhé roky praktických nácvikov UHPO vo výcvikovom centre Lešť.

Týmto vyslovujeme za vedenie ZZS Bratislava všetkým našim zasahujúcim záchranárom úprimné poďakovanie.

Publikované: 25. júna 2021
Zdieľajte článok: